Nagroda Amerykańskiej Akademii Filmowej,

Czas powstania:

1929 r.,

Materiał:

mosiądz pokryty złotem,

Wysokość:

ok. 34cm,

Waga:

3,8 kg.

Opis:

Statuetka Oscara jest jedną z najbardziej znanych nagród filmowych na świecie. Powstała w 1929 roku jako propozycja dyrektora artystycznego Kodaka, Cedrica Gibbonsa, oraz rzeźbiarza George’a Stanleya.

Forma statuetki Oscara nawiązuje do kultury starożytnych Greków i Rzymian. Przedstawia nagiego rycerza trzymającego miecz i stojącego na cokole zwieńczonym rolką taśmy filmowej z pięcioma klatkami. Klatki symbolizują pierwotne branże Akademii: aktorów, scenarzystów, reżyserów, producentów i techników. Statuetka ma około 34 centymetry wysokości i waży około 3,8 kilograma, jest wykonana z mosiądzu pokrytego warstwą 24-karatowego złota.

Nazwa „Oscar” pojawiła się później, w 1931 roku, kiedy to Margaret Herrick, sekretarka Akademii Filmowej, zauważyła podobieństwo statuetki do swego wujka o tym imieniu. Od tego czasu nazwa utrzymała się i została oficjalnym określeniem tej nagrody.

Statuetka Oscara przyznana Andrzejowi Wajdzie w 1999 roku znajduje się w zbiorach Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius w Krakowie.

Informacje techniczne:

druk mSLA (pusty w środku), materiał – żywica światłoutwardzalna UV (jasnoszara), oryginalna skala 13 1/3 cala.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna!

Zaktualizuj przeglądarkę, aby poprawnie wyświetlać tę witrynę. Zaktualizuj moją przeglądarkę teraz

×