Jak wygląda amonit albo polska rafa koralowa? Czym jest gołoborze? Czy bez wzroku da się poznać i zrozumieć geologiczny fenomen Gór Świętokrzyskich? Tym razem spotykamy się w w Centrum Geoedukacji Geonatura Kielce, gdzie w przystępny sposób przekazuje się wiedzę geologiczną i geograficzną, z wykorzystaniem nowoczesnych metod i narzędzi edukacyjnych – w tym pomocy dotykowych dla osób niewidomych i słabowidzących. Fundacja Widzimy Inaczej oraz Centrum Geoedukacji Geonatura w Kielcach zapraszają na KONFERENCJĘ POSTĘPNOŚĆ dotyczącą postępu dostępności kultury dla osób z niepełnosprawnością wzroku.

DATA: poniedziałek, 8 kwietnia 2024 r.
MIEJSCE: Centrum Geoedukacji Geonatura, ul. Daleszycka 21, 25-202 Kielce
WSTĘP: bezpłatny
Wydarzenie będzie tłumaczone na polski język migowy.

PROGRAM WYDARZENIA:

10:00 – Oficjalne rozpoczęcie konferencji
10:10 – Postępność, czyli postęp w dostępności –
Robert Zarzecki, Fundacja Widzimy Inaczej
10:30 – Wystawy dostępne dla wszystkich – doświadczenie instytucji kultury i organizacji
pozarządowych – prelekcje ekspertów
11:30 – Przerwa kawowa
12:00 – Prosimy dotykać eksponatów, czyli wdrażanie pomocy dotykowych w instytucjach
kultury – debata z udziałem ekspertów w dziedzinie dostępności
13:30 – Zwiedzanie Centrum Geoedukacji
15:00 – Poczęstunek

Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy potwierdzić swoją obecność pod adresem e-mail: koordynator@widzimyinaczej.org.pl lub telefonicznie: 883 925 643.

Spotkanie odbędzie się w ramach ogólnopolskiego projektu POSTĘPNOŚĆ (postęp + dostępność) realizowanego przez Fundację Widzimy Inaczej we współpracy z Politechniką Warszawską i ANV Production. Jego celem jest badanie replik rzeźb, makiet budynków lub innych pomocy dotykowych wykonanych w technologii druku 3D. Twórcy projektu drukują modele i konsultują ich przydatność bezpośrednio z osobami z dysfunkcją wzroku, aby wypracować najlepszy standard przygotowywania takich rozwiązań.

Już dziś zapraszamy do udziału w wydarzeniu. Uczestnicy spotkania będą mieli okazję, by porozmawiać o tym, jak nowocześnie, mądrze i bez ponoszenia ogromnych kosztów tworzyć ofertę dla osób z niepełnosprawnościami. Pracownicy instytucji kultury działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami opowiedzą o lokalnej ofercie. Dyrektorzy muzeów, kuratorzy wystaw oraz inni przedstawiciele instytucji kultury dowiedzą się więcej o druku 3D i procesie produkcji nowoczesnych pomocy dotykowych. Osoby niewidome z kolei będą mogły dotknąć i przetestować rozmaite makiety, modele 3D, repliki rzeźb.

Link do wydarzenia

Lokalizacja wydarzenia:

Centrum Geoedukacji Geonatura, ul. Daleszycka 21. Budynek w pełni dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Nie ma w nim schodów (poza pomieszczeniami technicznymi). Ekspozycja Centrum Geoedukacji jest przystosowana dla osób niewidzących i słabowidzących, zawiera opisy w alfabecie Braille’a. W budynku znajduje się dźwig osobowy z sygnalizacja dźwiękową, umożliwiający wjazd niepełnosprawnym na drugi poziom eksploatacyjny, jak również na dach zielony udostępniony zwiedzającym. Jest też toaleta dla osób niepełnosprawnych. W budynku nie ma pętli indukcyjnych. Wszelkich informacji o dostępności dla osób z niepełnosprawnościami udzielają pracownicy rezerwacji obiektu. Do środka można wejść z psem przewodnikiem lub psem asystującym. Przy budynku znajdują się dwa wyznaczone stanowiska parkingowe dla osób niepełnosprawnych.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna!

Zaktualizuj przeglądarkę, aby poprawnie wyświetlać tę witrynę. Zaktualizuj moją przeglądarkę teraz

×