Kiedy: 11 marca (poniedziałek), godz. 9:00-16.00

Gdzie: Muzeum Pamięci Sybiru, ul. Węglowa 1, Białystok

Serdecznie zapraszamy na kolejne wydarzenie poświęcone poprawie dostępności kultury dla osób niewidomych i słabowidzących oraz popularyzacji technologii druku 3D, podczas którego będziemy rozmawiać o tym, jak zadbać o dostępność wystaw, pokazów, warsztatów, w które chcemy włączać niewidomych i słabowidzących odbiorców, zaprezentujemy nasze rozwiązanie wypracowane z Politechniką Warszawską i ANV Production oraz wysłuchamy ekspertów z dziedziny dostępności – przedstawicieli lokalnych organizacji pozarządowych, instytucji kultury oraz samorzeczników.

Wydarzenie skierowane jest w szczególności do:

  • pracowników instytucji kultury publicznych,
  • koordynatorów dostępności,
  • osób z niepełnosprawnością wzroku,
  • przedstawicieli władz i administracji publicznej

 Podczas wydarzenia zostaną poruszone tematy takie jak: 

  • Jak wdrożyć druk 3D w mojej instytucji?
  • Dostępność Muzeum Pamięci Sybiru
  • Audiodeskrypcja: jak i dlaczego?
  • Rozwiązania niskobudżetowe w dostępności muzealnej

 Miejsce wydarzenia jest dostępne architektonicznie, jest wyposażone w pętle indukcyjne, audioprzewodniki z tłumaczem PJM oraz z audiodeskrypcją, makietę wystawy stałej oraz modele eksponatów stworzone w druku 3D. Zapewniamy tłumaczenie na PJM w trakcie całego wydarzenia.

 ORGANIZATOR – FUNDACJA WIDZIMY INACZEJ

Istnieje od 8 lat i zrzesza osoby niewidome i słabowidzące z całej Polski. Organizujemy wydarzenia kulturalne i sportowe, międzynarodowe turnieje, szkolenia z zakresu edukacji dorosłych, happeningi itp. Pracownicy i wolontariusze fundacji to młode i aktywne osoby z dysfunkcją wzroku. Lubimy spędzać czas kulturalnie i rozrywkowo, odwiedzamy teatry, galerie, sale koncertowe, stadiony sportowe, lecz często oferta tych obiektów nie jest dla nas dostępna. Wiemy, jak można to naprawić i chcemy to zrobić! Prowadzimy także jedyną w Polsce Akademię Tenisa dla Niewidomych i Słabowidzących, nasz flagowy projekt realizujemy w 14 miastach. Chcemy ułatwiać dostęp do szeroko pojętej kultury osobom z niepełnosprawnością wzroku z pomocą nowych technologii. Koncentrujemy się na wypracowaniu standardu tworzenia makiet, miniatur, replik, tyflografik i innych pomocy dotykowych metodą druku 3D. Opracowane wytyczne udostępnimy instytucjom kultury, sportu itp. I będziemy zachęcać do wprowadzania ich w życie.

PARTNER LOKALNY – MUZEUM PAMIĘCI SYBIRU

Otworzone w 2021 roku Muzeum Pamięci Sybiru poświęcone jest szeroko rozumianemu Sybirowi – zsyłkom, deportacjom i represjom, którym poddawani byli Polacy i inne narody Europy Środkowej i Wschodniej przez carską Rosję, a później Związek Sowiecki. Muzeum opowiada także o tych, którzy dobrowolnie udawali się na wschód, aby rozwijać gospodarczo wielkie przestrzenie Syberii, prowadzić tam badania naukowe lub działalność społeczną. W swoich przedsięwzięciach białostocka placówka wykorzystuje nowoczesne metody i dba o dostępność dla osób o różnych potrzebach. Działalność Muzeum Pamięci Sybiru została doceniona prestiżowym, najstarszym europejskim wyróżnieniem muzealnym – Nagrodą Muzealną Rady Europy 2024.

Prosimy o potwierdzenie przybycia do dnia 7.03.2024 r. mailowo lub telefonicznie:
tel. +48883925643, email:
koordynator@postepnosc.pl

 

Twoja przeglądarka jest nieaktualna!

Zaktualizuj przeglądarkę, aby poprawnie wyświetlać tę witrynę. Zaktualizuj moją przeglądarkę teraz

×