Muzeum Śląskie w Katowicach od wielu lat dba o dostępność swojej oferty. Stałą trasę zwiedzania dla osób niewidomych i niedowidzących instytucja przygotowała już w 2012 roku. Efektem tego pionierskiego wtedy przedsięwzięcia były wypukłoreliefowe kopie obrazów, przewodniki w języku Braille’a z wypukłymi wydrukami znanych dzieł oraz odtwarzacze z opowieścią o obrazach, a także pomoce dla osób słabowidzących: lupy oraz foldery z powiększonym tekstem i reprodukcjami ze zwiększonym kontrastem barw. Dziś pomocy edukacyjnych oraz wydarzeń adresowanych do osób z niepełnosprawnościami jest tu jeszcze więcej.

W najbliższy czwartek, 9 maja, w Muzeum Śląskim będzie okazja porozmawiać o tym, dlaczego warto pamiętać o dostępności, jak pokazywać dzieła wizualne osobom niewidomym i słabowidzącym, czego wciąż brakuje w polskich instytucjach kultury i co warto wprowadzać, by oferta była dostępna dla każdego. Wszystko to podczas konferencji POSTĘPNOŚĆ dotyczącej postępu dostępności kultury dla osób z niepełnosprawnością wzroku, na którą zapraszają Fundacja Widzimy Inaczej z Warszawy oraz Muzeum Śląskie w Katowicach.

 DATA: czwartek 9 maja 2024 r.

MIEJSCE: Muzeum Śląskie, ul. Tadeusza Dobrowolskiego 1, 40-205 Katowice

Wydarzenie będzie tłumaczone na polski język migowy.

 

PROGRAM WYDARZENIA:

10:00 – Oficjalne rozpoczęcie konferencji

10:10 – Postępność, czyli postęp w dostępności – Robert Zarzecki, Fundacja Widzimy Inaczej

10:30 – Wystawy dostępne dla wszystkich – doświadczenie instytucji kultury i organizacji pozarządowych – prelekcje ekspertów

11:45 – Przerwa kawowa

12:15 – Prosimy dotykać eksponatów, czyli wdrażanie pomocy dotykowych w instytucjach kultury – debata z udziałem ekspertów w dziedzinie dostępności

13:30 – Zwiedzanie Muzeum Śląskiego

15:00 – Poczęstunek, networking.

 

Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy potwierdzić swoją obecność pod adresem e-mail: koordynator@widzimyinaczej.org.pl lub telefonicznie: 883 925 643.

Spotkanie odbędzie się w ramach ogólnopolskiego projektu POSTĘPNOŚĆ (postęp + dostępność) realizowanego przez Fundację Widzimy Inaczej we współpracy z Politechniką Warszawską i ANV Production. Jego celem jest badanie replik rzeźb, makiet budynków lub innych pomocy dotykowych wykonanych w technologii druku 3D. Twórcy projektu drukują modele i konsultują ich przydatność bezpośrednio z osobami z dysfunkcją wzroku, aby wypracować najlepszy standard przygotowywania takich rozwiązań.

Już dziś zapraszamy do udziału w wydarzeniu. Uczestnicy spotkania będą mieli okazję, by porozmawiać o tym, jak nowocześnie, mądrze i bez ponoszenia ogromnych kosztów tworzyć ofertę dla osób z niepełnosprawnościami. Pracownicy instytucji kultury działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami opowiedzą o lokalnej ofercie. Dyrektorzy muzeów, kuratorzy wystaw oraz inni przedstawiciele instytucji kultury dowiedzą się więcej o druku 3D i procesie produkcji nowoczesnych pomocy dotykowych. Osoby niewidome z kolei będą mogły dotknąć i przetestować rozmaite makiety, modele 3D, repliki rzeźb.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1079622856447381?ref=newsfeed

 

Lokalizacja

Konferencja odbędzie się w Audytorium z wejściami na poziomie -3A oraz na poziomie -4. Osoby poruszające się na wózkach oraz chcące zająć miejsca w rzędach bliżej sceny prosimy o kierowanie się do wejścia na poziomie -4.

Audytorium znajduje się w budynku administracyjnym – to najwyższy szklany budynek na terenie Muzeum Śląskiego.

Do budynku można dostać się samochodem na parking podziemny lub naziemny. Parking naziemny jest bezpłatny, są nim miejsca wyznaczone dla osób z niepełnosprawnościami oraz dla autokarów. Droga z parkingu do budynku administracyjnego ma ponad 100 metrów i częściowo prowadzi przez nachylenia. Podłoże ma różne rodzaje nawierzchni, jednak są one przejezdne.

Parking podziemny ma trzy poziomy. Jest bezpłatny przez pierwsze trzy godziny, a każda kolejna godzina kosztuje 5 zł. Parkomat nie jest dostosowany do potrzeb osób niskiego wzrostu oraz poruszających się na wózkach. Mogą tu parkować pojazdy o wysokości nie większej niż 2 metry, bez napędu LPG. Z każdego poziomu parkingu do budynku administracyjnego na poziom -3A oraz -4 prowadzi winda.

Na każdym piętrze znajdują się toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na poziomie -3A do przedsionka toalet prowadzą ciężkie drzwi przeciwpożarowe, co utrudnia niektórym osobom swobodny dostęp.

Do wind oraz toalet prowadzą linie prowadzące, a przed wejściami do budynków zainstalowane są Totupointy z krótką informacją, bez szczegółów nawigujących po budynku. W recepcji znajduje się uproszczony plan tyflograficzny do wypożyczenia wraz z krótkim opisem w alfabecie Braille’a. Bardziej rozbudowane plany znajdują się w kasach budynku wystaw i mogą zostać udostępnione na życzenie.

Na czas trwania wydarzenia możemy wypożyczyć uczestnikom słuchawki wygłuszające oraz wózki dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Recepcja oraz sala audytoryjna wyposażona jest w pętlę indukcyjną. Miejsca dla osób poruszających się na wózkach znajduje się w pierwszym rzędzie. Z jednej strony na scenę prowadzi rampa, która jest bardziej nachylona niż wskazują na to standardowe wymogi. Jest wyposażona w poręcze, jednak z uwagi na nachylenie niektóre osoby mogą potrzebować asysty podczas wejścia na scenę.

Podczas zwiedzania z przewodnikiem można skorzystać z przenośnych pętli indukcyjnych, jednak wtedy prośba o wcześniejszą informację.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna!

Zaktualizuj przeglądarkę, aby poprawnie wyświetlać tę witrynę. Zaktualizuj moją przeglądarkę teraz

×