Postępność była już w domach kultury, muzeach, miejscach pamięci, w teatrze, a nawet planetarium… Tym razem pora na park etnograficzny, a dokładniej Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu. Tam właśnie będziemy rozmawiać o tym, co trzeba robić, by osoby niewidome i słabowidzące mogły w pełni uczestniczyć w kulturze. Będziemy wspólnie szukać sposobów na to, jak przygotowywać pomoce dla niewidomych i słabowidzących zwiedzających, oraz odpowiadać sobie na pytanie, co jest ważne dla tej grupy odbiorców.

 To wszystko już w najbliższą środę (8 maja 2024 r.) w ramach KONFERENCJI POSTĘPNOŚĆ dotyczącej postępu dostępności kultury dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Na wydarzenie zapraszają Fundacja Widzimy Inaczej oraz Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu (ul. Wrocławska 174).

Konferencja będzie tłumaczona na polski język migowy.

 

PROGRAM WYDARZENIA:

10:00 – Oficjalne rozpoczęcie konferencji

10:10 – Postępność, czyli postęp w dostępności – Robert Zarzecki, Fundacja Widzimy Inaczej

10:30 – Wystawy dostępne dla wszystkich – doświadczenie instytucji kultury i organizacji pozarządowych – prelekcje ekspertów

11:45 – Przerwa kawowa

12:15 – Prosimy dotykać eksponatów, czyli wdrażanie pomocy dotykowych w instytucjach kultury – debata z udziałem ekspertów w dziedzinie dostępności

13:30 – Zwiedzanie Muzeum Wsi Opolskiej

15:00 – Poczęstunek, networking

 

Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy potwierdzić swoją obecność pod adresem e-mail: koordynator@widzimyinaczej.org.pl lub telefonicznie: 883 925 643.

Spotkanie odbędzie się w ramach ogólnopolskiego projektu POSTĘPNOŚĆ (postęp + dostępność) realizowanego przez Fundację Widzimy Inaczej we współpracy z Politechniką Warszawską i ANV Production. Jego celem jest badanie replik rzeźb, makiet budynków lub innych pomocy dotykowych wykonanych w technologii druku 3D. Twórcy projektu drukują modele i konsultują ich przydatność bezpośrednio z osobami z dysfunkcją wzroku, aby wypracować najlepszy standard przygotowywania takich rozwiązań.

Już dziś zapraszamy do udziału w wydarzeniu. Uczestnicy spotkania będą mieli okazję, by porozmawiać o tym, jak nowocześnie, mądrze i bez ponoszenia ogromnych kosztów tworzyć ofertę dla osób z niepełnosprawnościami. Pracownicy instytucji kultury działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami opowiedzą o lokalnej ofercie. Dyrektorzy muzeów, kuratorzy wystaw oraz inni przedstawiciele instytucji kultury dowiedzą się więcej o druku 3D i procesie produkcji nowoczesnych pomocy dotykowych. Osoby niewidome z kolei będą mogły dotknąć i przetestować rozmaite makiety, modele 3D, repliki rzeźb.

Więcej informacji o projekcie na stronie: www.postepnosc.pl

Lokalizacja wydarzenia

Budynek Muzeum, kształtem nawiązujący do śląskiej stodoły, usytuowany jest u styku ul. Wrocławskiej i ul. Etnografów. Nieznaczne utrudnienie może stanowić nawierzchnia przed wejściem do budynku wykonana z kostki granitowej łupanej. Z uwagi na prace remontowe wyznaczono tymczasowe wejście do budynku. Szklane drzwi otwierane do środka oznaczono banerem z napisem: wejście. W razie potrzeby należy: użyć dzwonka (przywoływacza) i poczekać na przybycie pracownika Muzeum lub zadzwonić do Muzeum (tel. 77 457 23 49) i poczekać na pomoc pracownika Muzeum.

Do wejścia prowadzi drewniana pochylnia umożliwiająca wjazd do wnętrza budynku.

Więcej informacji o dostępności Muzeum: https://muzeumwsiopolskiej.pl/dostepnosc-architektoniczna/

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1088883985702120?ref=newsfeed&locale=pl_PL

 

Twoja przeglądarka jest nieaktualna!

Zaktualizuj przeglądarkę, aby poprawnie wyświetlać tę witrynę. Zaktualizuj moją przeglądarkę teraz

×