Czas powstania:

1806-1836,

Projekt:

Jean François Chalgrin,

Styl architektoniczny:

klasycyzm,

Materiał:

kamień,

Wysokość:

49,54 m,

Lokalizacja:

Paryż, Place Charles-de-Gaulle.

Opis:

Łuk Triumfalny to budowla w kształcie monumentalnej, wolnostojącej bramy. Była stawiana dla upamiętnienia ważnej osoby lub uczczenia przełomowego wydarzenia, zwykle zwycięstwa militarnego. Przejście pod łukiem triumfalnym autora lub autorów zwycięstwa było punktem kulminacyjnym pochodu triumfalnego. Pierwsze łuki triumfalne powstawały w starożytnym Rzymie (prekursorem były ozdobne bramy budowane przez Etrusków), później ten typ budowli był wznoszony w innych krajach i epokach historycznych.

Łuk Triumfalny w Paryżu znajduje się na placu Charles-de-Gaulle, w 8. dzielnicy, na zachodnim skraju alei Pól Elizejskich. Jest to ważny element architektury Paryża, stanowiący zakończenie perspektywy Pól Elizejskich. Łuk został zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku dla uczczenia walczących i poległych za Francję w czasie rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich.

Na każdym z czterech filarów łuku znajduje się relief wypukły, umieszczony na cokole, przedstawiający scenę związaną z najważniejszymi wydarzeniami w okresie I Republiki francuskiej i I Cesarstwa francuskiego: wymarsz ochotników z 1792 roku, triumf z 1810 roku, obrona z 1814 roku i pokój z 1815 roku. Reliefy płaskie natomiast ukazują: pogrzeb generała Marceau, bitwę pod Abukirem, bitwę pod Jemappes, szturm na most pod Arcole, zdobycie Aleksandrii i bitwę pod Austerlitz.

Łuk Triumfalny ma wysokość 49,54 m, szerokość 44,82 m i głębokość 22,21 m. Mieści również platformę widokową, do której prowadzą 284 stopnie specjalnych schodów. Co ciekawe, przez większość lat nikt nie dbał o czyszczenie zabytku i pierwsze tego typu prace odbyły się dopiero w 1966 roku.

Informacje techniczne:

Model został przetworzony na potrzeby druku 3D i badań –wyciągnięty detal z nałożonymi szczegółami z tekstur skanu (ANV). Makieta Łuku została wydrukowana za pomocą technologii FDM (filament: standardowe PLA, brązowe), natomiast detal przedstawiono za pomocą druku mSLA (filament: żywica światłoutwardzalna UV, jasnoszara).

Twoja przeglądarka jest nieaktualna!

Zaktualizuj przeglądarkę, aby poprawnie wyświetlać tę witrynę. Zaktualizuj moją przeglądarkę teraz

×