Autor:

Myron,

Czas powstania:

V w. p.n.e.

Opis:

Rzeźba wykonana w V wieku p.n.e. przez greckiego rzeźbiarza Myrona przedstawia atletę rzucającego dyskiem. Oryginał wykuty w brązie nie przetrwał do naszych czasów. Jedna z najbardziej znanych replik, marmurowa, znajduje się w Muzeum Narodowym w Rzymie (wys. 1,53 m). Nowożytną rekonstrukcję w brązie możemy oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Praca Myrona przedstawia nagiego atletę w momencie rzutu dyskiem. Ciężar ciała ma przeniesiony na prawą nogę. Lewą, zgiętą w kolanie i odsuniętą lekko do tyłu, opiera na palcach. Tułów i głowa są obrócone w prawo, w lekkim skłonie. Ramiona atlety są ułożone tak, jakby tworzyły część okręgu. Prawą rękę wysuwa daleko do tyłu, za plecy, w dłoni trzyma dysk. Poza sportowca jest dynamiczna, a figura proporcjonalna. Widać dokładnie rozciągnięte mięśnie, wymodelowane fałdy skóry oraz paznokcie u nóg i dłoni. Postać ukazana jest realistycznie, oddaje naturalny ruch.

Informacje techniczne:

Wydruk został przygotowany w technologii FDM (filament ABS szary), dwuczęściowy sklejony, wysokość 35 cm. Skan, na podstawie którego wydrukowano rzeźbę, wykonano z odlewu znajdującego się w The Royal Cast Collection at SMK – National Gallery of Denmark.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna!

Zaktualizuj przeglądarkę, aby poprawnie wyświetlać tę witrynę. Zaktualizuj moją przeglądarkę teraz

×