Czas powstania:

1793 – 1801 r.,

Architekt:

James Hoban,

Styl architektoniczny:

neoklasycyzm,

Materiał:

kamień ciosany, kamień,

Wysokość:

21 metrów (70 stóp),

Lokalizacja:

Waszyngton, USA.

Opis:

Biały Dom to oficjalna rezydencja i miejsce pracy prezydentów USA, położona w Waszyngtonie (Dystrykt Kolumbia). Nazwa ta została nadana budynkowi 14 września 1901 r. przez prezydenta Roosevelta. Wcześniej nazywany był Pałacem Prezydenckim, Domem Prezydenckim i Siedzibą Władz Wykonawczych.

Mieszkali tam wszyscy prezydenci oprócz George’a Washingtona – pierwszego prezydenta, który wybrał projekt Białego Domu i wskazał miejsce, gdzie stanie.

Budynek, zbudowany z piaskowca, jest pomalowany na biało (kolor farby to „szepcząca biel”). Cechą charakterystyczną głównej fasady (od strony północnej) jest umieszczony w centralnej części trójkątny portyk z kolumnami. Od strony południowej natomiast wchodzi się przez półkolistą kolumnadę. Do centralnej części gmachu przylegają dwa skrzydła – zachodnie i wschodnie. Na dachu znajduje się charakterystyczna kopuła. Na sześciu kondygnacjach rezydencji umieszczono: 132 pokoje, 32 łazienki, 412 drzwi, 147 okien, 28 kominków, 7 zejść schodowych, 3 windy, kino, kręgielnia i pokój bilardowy. Na terenie posiadłości znajduje się ponadto kort tenisowy, tor bowlingowy i ścieżka do joggingu.

Informacje techniczne:

To uproszczony model głównej części Białego Domu. Przygotowany w technologii FDM, do wydruku użyto dwóch filamentów: PLA (zielone) do zobrazowania powiększonej fasady od strony gabinetu owalnego oraz ABS (szare) – do przedstawienia całego obiektu (wydruk 18 cm).

Twoja przeglądarka jest nieaktualna!

Zaktualizuj przeglądarkę, aby poprawnie wyświetlać tę witrynę. Zaktualizuj moją przeglądarkę teraz

×