Jak wygląda gwiazdozbiór Żyrafy? Co to znaczy, że księżyc jest w nowiu? Jak mrugają gwiazdy? – by osoby z niepełnosprawnością wzroku mogły wyobrazić sobie te i inne zagadnienia astronomii, potrzebują dodatkowych materiałów edukacyjnych. Jakich? Czy planetarium może być atrakcyjnym miejscem również dla osób niewidomych i słabowidzących?

Fundacja Widzimy Inaczej, Zielonogórski Ośrodek Kultury i Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus w Zielonej Górze zapraszają na konferencję Postępność dotyczącą postępu dostępności kultury dla osób z niepełnosprawnością wzroku.

 

DATA: środa, 31 stycznia 2024 r.

MIEJSCE: Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus, ul. gen. W. Sikorskiego 10

WSTĘP: bezpłatny

 Wydarzenie będzie tłumaczone na polski język migowy.

 

PROGRAM WYDARZENIA:

10.00    Rozpoczęcie wydarzenia i pokaz fragmentu filmu dokumentalnego „Niebo bez gwiazd” z audiodeskrypcją

10.15    Opowieść nocnego nieba – Nocny Marek

10.40    Pokaz filmu „Majowie – starożytni astronomowie” (film dostępny dla Głuchych)

11.00    Prezentacja Zielonogórskiego Ośrodka Kultury

11.10    Zwiedzanie sensoryczne Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus (w tym jaskinia światła, dotykanie meteorytów)

11.40    Testowanie pomocy dotykowych, modeli 3D

12.00    Przerwa kawowa

12.30    Prosimy dotykać eksponatów – prezentacja projektu Postępność – Robert Zarzecki (Fundacja Widzimy Inaczej)

12.45    Jak wdrożyć druk 3D w mojej instytucji? – Maciej Kordala (Fundacja Widzimy Inaczej)

13.00    Testowanie pomocy tyflograficznych i dyskusja z ekspertami

15.00    Lunch i networking

 

Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy potwierdzić swoją obecność do dnia 30.01.2024 r. pod adresem e-mail: kontakt@postepnosc.pl lub telefonicznie: 574765557.

Spotkanie odbędzie się w ramach ogólnopolskiego projektu POSTĘPNOŚĆ (postęp + dostępność) realizowanego przez Fundację Widzimy Inaczej we współpracy z Politechniką Warszawską i ANV Production. Jego celem jest badanie replik rzeźb, makiet budynków lub innych pomocy dotykowych wykonanych w technologii druku 3D. Twórcy projektu drukują modele i konsultują ich przydatność bezpośrednio z osobami z dysfunkcją wzroku, aby wypracować najlepszy standard przygotowywania takich rozwiązań.

 Już dziś zapraszamy do udziału w wydarzeniu. Uczestnicy spotkania będą mieli okazję, by porozmawiać o tym, jak nowocześnie, mądrze i bez ponoszenia ogromnych kosztów tworzyć ofertę dla osób z niepełnosprawnościami. Pracownicy instytucji kultury działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami opowiedzą o lokalnej ofercie. Dyrektorzy muzeów, kuratorzy wystaw oraz inni przedstawiciele instytucji kultury dowiedzą się więcej o druku 3D i procesie produkcji nowoczesnych pomocy dotykowych. Osoby niewidome z kolei będą mogły dotknąć i przetestować rozmaite makiety, modele 3D, repliki rzeźb.

 

plakat wydarzenia Postepność w Zielonej Górze
Twoja przeglądarka jest nieaktualna!

Zaktualizuj przeglądarkę, aby poprawnie wyświetlać tę witrynę. Zaktualizuj moją przeglądarkę teraz

×