Brama Poznania jest miejscem pozwalającym odkryć korzenie każdego z nas. Czerpiąc z tego, co było, tworzymy to, co jest i budujemy to, co będzie. Zwiedzając Bramę Poznania, poznajemy własną historię i fakt, że #jesteśmyusiebie” – czytamy na stronie instytucji, w której odbędzie się kolejna edycja konferencji Postępność. W wydarzeniu może wziąć udział każdy, kto uważa, że kultura powinna być dla wszystkich, bez uprzedzeń i wykluczeń.

Na konferencję Postępność dotyczącą postępu dostępności kultury dla osób z niepełnosprawnością wzroku zapraszają: Fundacja Widzimy Inaczej, Brama Poznania ICHOT oraz Niewidzialna Ulica.

DATA: poniedziałek, 29 stycznia 2024 r.

MIEJSCE: Brama Poznania ICHOT, ul. Gdańska 2

WSTĘP: bezpłatny

Wydarzenie będzie tłumaczone na polski język migowy.

 

PROGRAM WYDARZENIA:

9.00     Przystanek na Niewidzialnej Ulicy

10.00    Rozpoczęcie konferencji, powitanie gości – Marcin Halicki (Fundacja Mili Ludzie)

10.10    Prezentacja Poznańskiego Centrum Dziedzictwa – Lucyna Kaczmarkiewicz (koordynatorka dostępności Bramy Poznania)

10.30    Zwiedzanie Bramy Poznania z audiodeskrypcją

11.45    Testowanie pomocy dotykowych, modeli 3D

12.00    Przerwa kawowa

12.30    Prosimy dotykać eksponatów – projekt Postępność – Robert Zarzecki (Fundacja Widzimy Inaczej)

12.45    Jak wdrożyć druk 3D w mojej instytucji? – Maciej Kordala (Fundacja Widzimy Inaczej)

13.00    Warsztaty z ekspertami

14.00    Panel ekspertów i dyskusja z uczestnikami

 • Marcin Halicki – Fundacja Mili Ludzie
 • Maria i Zbigniew Niesiołowscy – głuchoniewidomi samorzecznicy
 • Marta Mazurek – koordynatorka dostępności w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, Radna Miasta Poznania
 • Jolanta Zielińska-Kaźmierczak – Niewidzialna Ulica
 • Mariola Olejniczak – kierowniczka Działu Edukacji w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy
 • Maria Kaliszan-Kaźmierczak – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Synów Pułku w Owińskach

15.00    Lunch i networking

W trakcie konferencji będzie można wziąć udział w warsztacie w ciemności prowadzonym przez Niewidzialną Ulicę czy założyć symulator starości, który udostępni Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO.

Organizator: Fundacja Widzimy Inaczej

Prowadzący: Marcin Halicki

 

Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy potwierdzić swoją obecność do dnia 26.01.2024 r. pod adresem e-mail: kontakt@postepnosc.pl lub telefonicznie: 574765557.

 

Spotkanie odbędzie się w ramach ogólnopolskiego projektu POSTĘPNOŚĆ (postęp + dostępność) realizowanego przez Fundację Widzimy Inaczej we współpracy z Politechniką Warszawską i ANV Production. Jego celem jest badanie replik rzeźb, makiet budynków lub innych pomocy dotykowych wykonanych w technologii druku 3D. Twórcy projektu drukują modele i konsultują ich przydatność bezpośrednio z osobami z dysfunkcją wzroku, aby wypracować najlepszy standard przygotowywania takich rozwiązań.

Już dziś zapraszamy do udziału w wydarzeniu. Uczestnicy spotkania będą mieli okazję, by porozmawiać o tym, jak nowocześnie, mądrze i bez ponoszenia ogromnych kosztów tworzyć ofertę dla osób z niepełnosprawnościami. Pracownicy instytucji kultury działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami opowiedzą o lokalnej ofercie. Dyrektorzy muzeów, kuratorzy wystaw oraz inni przedstawiciele instytucji kultury dowiedzą się więcej o druku 3D i procesie produkcji nowoczesnych pomocy dotykowych. Osoby niewidome z kolei będą mogły dotknąć i przetestować rozmaite makiety, modele 3D, repliki rzeźb.

 

Dostępność Bramy Poznania:

 • Wejścia do budynku oznaczone są znacznikami systemu TOTUpoint. Znajdują się one przy: wejściu od strony Mostu Jordana, wejściu do zygzaka, wejściu od strony Galerii Śluza, zejściu na amfiteatr nad Cybiną, toalecie dla osób z niepełnosprawnościami, przejściu do holu ze szczeliny, przejściu z holu do Galerii Śluza.
 • Na stronie Bramy w zakładce Zwiedzanie/Dostępność można zapoznać się z audiodeskrypcją każdej z przestrzeni Bramy Poznania.
 • Na stronie Bramy w zakładce Zwiedzanie/Dostępność oraz w holu głównym można zapoznać się z mapami przestrzeni obiektu.
 • W przestrzeni Bramy Poznania są rozstawione plany tyflograficzne: w holu głównym przy punkcie informacji, w każdej sali na ekspozycji blisko wejścia do sali, w korytarzu Galerii Śluza przy wyjściu na Ostrów Tumski (tyflografika sensorycznej ścieżki zwiedzania Ostrowa Tumskiego).
 • Istnieje możliwość wsparcia asystenta(-ki) podczas wizyty, taką potrzebę prosimy wcześniej zgłaszać poprzez mail: lucyna.kaczmarkiewicz@pcd.poznan.pl lub pod nr tel. 571 267 308

 

 

plakat wydarzenia Postepność w Poznaniu
Twoja przeglądarka jest nieaktualna!

Zaktualizuj przeglądarkę, aby poprawnie wyświetlać tę witrynę. Zaktualizuj moją przeglądarkę teraz

×