Nie dotykać eksponatów – ta formuła odstrasza osoby niewidome i słabowidzące od instytucji kultury. Bo jak inaczej poznać coś, co jest trudne do wyobrażenia i do opisania słowami? Jak dowiedzieć się o niuansach, które inni widzą? – o tym będziemy rozmawiać już 30 stycznia w Szczecinie.

Na konferencję Postępność dotyczącą postępu dostępności kultury dla osób z niepełnosprawnością wzroku zaprasza Fundacja Widzimy Inaczej oraz Dom Kultury „Krzemień” w Szczecinie.

 

DATA: wtorek, 30 stycznia 2024 r.

MIEJSCE: Dom Kultury „Krzemień” w Szczecinie, ul. Krzemienna 10

WSTĘP: bezpłatny

 

Wydarzenie będzie tłumaczone na polski język migowy.

 

PROGRAM WYDARZENIA

10.00   Rozpoczęcie – Michał Giełzak, dyrektor Domu Kultury „Krzemień” w Szczecinie

10.10   Kreatywne zajęcia z Domem Kultury „Krzemień

11.30   Testowanie tyflomateriałów

12.00   Przerwa kawowa

12.30   Prezentacja projektu Postępność – Robert Zarzecki, Fundacja Widzimy Inaczej

12.45   Prezentacja – Jak wdrożyć druk 3D w mojej instytucji? – Maciej Kordala, Fundacja Widzimy Inaczej

13.00   Warsztaty z Symulatorium Dostępności Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego

14.00   Panel ekspertów i dyskusja z uczestnikami

15.00   Lunch i networking

 

Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy potwierdzić swoją obecność do dnia 29.01.2024 r. pod adresem e-mail: program@krzemien.art lub telefonicznie: 504 878 902

Link do wydarzenia na Facebooku.

Spotkanie odbędzie się w ramach ogólnopolskiego projektu POSTĘPNOŚĆ (postęp + dostępność) realizowanego przez Fundację Widzimy Inaczej we współpracy z Politechniką Warszawską i ANV Production. Jego celem jest badanie replik rzeźb, makiet budynków lub innych pomocy dotykowych wykonanych w technologii druku 3D. Twórcy projektu drukują modele i konsultują ich przydatność bezpośrednio z osobami z dysfunkcją wzroku, aby wypracować najlepszy standard przygotowywania takich rozwiązań.

Już dziś zapraszamy do udziału w wydarzeniu. Uczestnicy spotkania będą mieli okazję, by porozmawiać o tym, jak nowocześnie, mądrze i bez ponoszenia ogromnych kosztów tworzyć ofertę dla osób z niepełnosprawnościami. Pracownicy instytucji kultury działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami opowiedzą o lokalnej ofercie. Dyrektorzy muzeów, kuratorzy wystaw oraz inni przedstawiciele instytucji kultury dowiedzą się więcej o druku 3D i procesie produkcji nowoczesnych pomocy dotykowych. Osoby niewidome z kolei będą mogły dotknąć i przetestować rozmaite makiety, modele 3D, repliki rzeźb.

plakat wydarzenia Postępność w Szczecinie
Twoja przeglądarka jest nieaktualna!

Zaktualizuj przeglądarkę, aby poprawnie wyświetlać tę witrynę. Zaktualizuj moją przeglądarkę teraz

×