Jak niwelować bariery w miejscach pamięci? W jaki sposób przybliżać osobom niewidomym historię? Co można opowiedzieć za pomocą druku 3D? Po co i jak tworzyć makiety budynków, repliki rzeźb i inne materiały dotykowe? O tym między innymi rozmawiać będziemy podczas kolejnej konferencji poświęconej poprawie dostępności kultury dla osób niewidomych i słabowidzących, która odbędzie się już w najbliższy poniedziałek, 13 listopada, w Muzeum Stutthof w Sztutowie.

Wydarzenie odbywa się w ramach ogólnopolskiego projektu POSTĘPNOŚĆ (postęp + dostępność) realizowanego przez Fundację Widzimy Inaczej z Warszawy. Celem projektu jest przygotowanie replik rzeźb, makiet budynków lub innych pomocy dotykowych w technologii druku 3D dla wybranych instytucji kultury w każdym województwie na terenie Polski. Konferencja odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 13 listopada 2023 r. w godz. 10:00 – 15:00 w Sztutowie przy ul. Muzealnej 6, w Muzeum Stutthof, które jest lokalnym liderem w działaniach na rzecz dostępności.

Jak zadbać o dostępność wystaw, pokazów, warsztatów, w które chcemy włączać niewidomych i słabowidzących odbiorców? Podczas wydarzenia zaprezentujemy rozwiązanie wypracowane przez Fundację Widzimy Inaczej wspólnie z Politechniką Warszawską i ANV Production oraz przeprowadzimy praktyczny trening dla zainteresowanych pracowników kultury. Będzie można obejrzeć i zbadać ekspozycję modeli przygotowanych w technologii druku 3D. Zaproszone osoby z niepełnosprawnością wzroku będą testować m.in. makiety dotykowe, które docelowo przekażemy instytucji.

Szczegółowy program konferencji znajduje się na stronie Muzeum Sttuthof: https://stutthof.org/konferencja-postepnosc-postep-w-dostepnosci-kultury/.

Zapraszamy do udziału w konferencji oraz warsztacie – liczymy na Państwa głos w dyskusji o dostępności do kultury dla osób z niepełnosprawnościami. Prosimy o potwierdzenie przybycia mailowo: edukacja@stutthof.org lub telefonicznie tel. 55 247 83 53 wew. 246.

 

Konferencja odbywa się w ramach zadania „Poprawa dostępności do kultury oraz aktywizacja osób niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie” – projekt realizowany przez Fundację Widzimy Inaczej we współpracy z Politechniką Warszawską oraz ANV Production sp. z o.o. w ramach Programu „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków” GOSPOSTRATEG. Projekt jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

 

 

Twoja przeglądarka jest nieaktualna!

Zaktualizuj przeglądarkę, aby poprawnie wyświetlać tę witrynę. Zaktualizuj moją przeglądarkę teraz

×