Czas powstania:

XII wiek,

Autor:

XII wiek,

Styl architektoniczny:

romański i gotycki,

Lokalizacja:

Dinan, Francja.

Opis:

Bazylika Saint-Sauveur, czyli Bazylika Zbawiciela to rzymskokatolicki obiekt sakralny. Świątynia ta stanowi obecnie mieszankę wielu form architektonicznych z okresu od XI do XIX wieku, pośród których wyraźnie dominuje styl gotycki. W jej wnętrzu warto zwrócić uwagę na barokowy ołtarz główny z baldachimem oraz imponujące sklepienia kaplic w obejściu prezbiterium. W północnym ramieniu transeptu znajduje się urna z sercem Bernarda du Guesclin – średniowiecznego rycerza, który bohatersko walczył przeciwko okupującym jego kraj Anglikom.

Dolne partie fasady bazyliki są romańskie. Podzielone na trzy półkoliste łuki z potrójnymi łukami. Centralny łuk jest ozdobiony tympanonem (trójkątnym szczytem) rzeźbionym z XIX-tego wieku. Wokół tego tympanonu łuki są bogato rzeźbione: pierwszy przedstawia starców z Apokalipsy i trudy miesięcy; druga nosi stylizowane motywy roślinne wykonane z paciorkowatych wstążek, być może inspirowane sztuką bizantyjską. Nad trzema łukami znajduje się wół i lew, oba skrzydlate i trzymające księgę, to symbole ewangelistów Marka i Łukasza. Widzimy tu również rzeźby przedstawiające wyimaginowane bestie, dzikie i egzotyczne zwierzęta. Miały one na celu przestraszenie parafian wchodzących do kościoła i sprowadzenie z powrotem tych, którzy zeszli z właściwej ścieżki! Tego typu rzeźby spotyka się w wielu kościołach romańskich.

Informacje techniczne:

Model przetworzony na potrzeby druku 3D i badań, wersja w dwóch skalach z nałożonymi szczegółami z tekstur skanu (ANV). Fasada została wydrukowana w technologii FDM (standardowe PLA, zielony i żółty) oraz w druku mSLA (żywica światłoutwardzalna UV, jasnoszara).

Twoja przeglądarka jest nieaktualna!

Zaktualizuj przeglądarkę, aby poprawnie wyświetlać tę witrynę. Zaktualizuj moją przeglądarkę teraz

×